1. Uluslararası Antakya Bienali


s.ogren-sen.com > Sanat > Evraklar


1.Uluslararası Antakya Bienali


Zamanda Yolculuk
20.10.2007 / 29.10.2007 Antakya,İskenderun- 04.2008 Filibe


Antakya Akademisi Derneği
Plovdiv City Club


Baki Bilgili


Ertan Oktay – Can Kapyalı


Oleg Marinov


Luka Stanchev


Nihal Özergan


Erim Dirican


Barış Çelebi


Antakya Ticaret ve Sanayi Odası – Antakya Ticaret Borsası

Antakya Gazeteciler Cemiyeti

Antakya Musiki Derneği

Defne Müzikseverler ve Kültür Derneği (Bienal piyano resital DAYA Children’s Creativity Academy ( Bienal kartpostal sergisi )


Antakya binlerce yıldan beri sanat ve kültürle hep içi içe yaşadı. Tarihi kaynaklar antik çağda kurulan kütüphanelerden ikisinin Antakya’da olduğunu yazıyor. MS. 260 yılında olimpiyatları düzenleme hakkının belgeyle verildiği tek şehir Antakya. Çağlar boyunca medeniyetlerin harmanlandığı bir metropol. Böylesine önemli bir şehirde doğmuş büyümüş olmanın heyecanı ile yola çıktık ve 2005 yılında imkanlarımızı zorlayarak gerçekleştirdiğimiz sanat etkinliğini bütün mütevazılığına rağmen “Bienal” gibi iddialı bir kelime ile tanımladık. Bu aslında önümüzdeki yıllar için kendimize koyduğumuz büyük bir hedefti.
“Bienal” Latince kökenli bir sözcük. Kelimenin dilimizdeki sözlük anlamları “iki yıl süren, her iki yılda bir gerçekleşen”, “büyümesini iki yılda tamamlayan bitki”, “iki yılda bir gerçekleşen ulusal veya uluslararası nitelikteki güncel sanat sergisi” olarak ifade ediliyor.
Kültür ve sanat etkinliklerinde ülkemizin öncü kuruluşu İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV)nın düzenlemiş olduğu “9.Uluslararası İstanbul Bienali” nin küratörlerinden değerli

bilim adamı, sanatçı Vasıf Kortun “Bienali” şöyle tarif ediyor.
Bienaller başka sergilere benzemiyor. Birçok kentin yegane kapsamlı güncel sanat etkinlikleri oldukları için, üzerlerinde yılaşırı veya düzenli aralıklarla gerçekleştirilmeyen sergilerden farklı, ciddi beklentileri barındırıyor; “küratör kim”, “hangi sanatçılar katılıyor”, “seçimler nasıl yapılmış”, “konu ne”, “tema ne”…Bunlar gibi birçok soru var akıllarda…
Malumdur, bienaller benzer boyutlardaki sergilerin aksine, koleksiyoncular, müze gurupları, galericiler, öğrenciler, sanatçılar, destekleyiciler, protesto edenler, yazar, eleştirmen ve gazetecilerden oluşan devasa misafir ordusuyla açılış günlerinin ekseninde tuhaf bir eforya yaratıyorlar….”
Biz “Antakya Bienali” ni büyümesini iki yılda tamamlayan nadide bir bitki olarak görüyoruz.

Bu nadide bitki 20-29.Ekim.2007 tarihleri arasında “1.Uluslararası Antakya Bienali-Zamanda Yolculuk” olarak ilk çiçeklerini açacaktır. Cesaretle yola çıkıyoruz. Antakya Akademisi Derneği olarak çok önceki yıllarda başlatılması gereken böylesine uluslararası bir etkinliği başarıyla gerçekleştireceğimize inanıyoruz.
Tarihinin her devrinde, farklı inanışlara gösterdiği hoşgörüsünden asla ödün vermeyen ülkemiz insanları, ürettikleri her sanat eserinden günlük yaşamın sıradan bir “merhaba” sına kadar, her konuda bu saygı ve barış ortamının olumlu etkilerini dünyaya sunmakta.

Asırlar öncesinden bugüne miras ka­lan bu medeniyetler arası diyaloglar ve dinler arası hoşgörü, dün olduğu gibi gelecekte de bir bütünlük içinde yaşamak isteyen topluluklara örnek olmuştur ve olacaktır. Bu anlayışın her caddeye, her sokağa, hatta her küçük haneye girebilmesi ve bütün dünyayı hoşgörü çatısı altında kardeşçe yaşayan insanlar olarak görebilmesinin yolu, ulusların karşılıklı olarak birbirlerini tanıması, birbirlerini anlamasından geçiyor.
Ancak ülkelerarası diyalog tek bir seferde başlayıp tamamlanamaz ve uzun bir süreç içerisinde canlı tutulması gerekiyor.
“1.Uluslararası Antakya Bienali-Zamanda Yolculuk” ile Türkiye’yi ve dolayısıyla Antakya’yı daha iyi bilinir daha anlaşılır kılmak istiyoruz.
Ev sahibi olarak; sergi alanlarında, konser salonlarında başlayan, parklara, sokaklara, taşınan, dolu dolu ve hayatın içinde yaşanacak bir projeyi bu yıl Bulgar sanatçılarla birlikte gerçekleştiriyoruz.
Bienal kapsamında yer alacak sanatçıları ve etkinliklerini gerçekleştirecekleri mekanları bu amaçlar doğrultusunda Plovdiv City Club yetkilileri ile birlikte seçtik.
İki senede bir değişik konseptler ve başlıklar altında yeni hedefler ile “Uluslararası Antakya Bienali” ni tekrarlamayı planlıyoruz. Bu sayede hiçbir zaman söylediklerimizi tekrar etmeden, sürekli olarak kendimizi daha iyi ifade edebilme şansı yakalamış olacağız.
Bu şansı beraber değerlendirebilmemiz çok önemli diyoruz.ÇİNİ SERGİSİ


SITKI OLÇAREBRU SERGİSİ


HiKMET BARUTÇUGİLKANUN RESİTALİ VE KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KONSERİ


HALİL KARADUMANKARMA FOTOĞRAF SERGİSİ


LUKA STANCHEV / VALERI TSENOV

KİŞİSEL FOTOĞRAF SERGİLERİ

CELAL YAHYAOĞLU

DR. İSMAİL GÜZELMANSUR

KİŞİSEL MOZAİK SERGİLERİ

AHMET BOSTANCI

GEORGE TRAK

STOYAN UCHKUNOV

KİŞİSEL RESİM SERGİLERİ


ANDREY YANEV

DARINA YANEVA

KETİ TUGLAMAN ACHKAR

NAZAN KUŞÇU

VALERI TSENOV

YUSUF ALTUNAY

KİŞİSEL SERAMİK SERGİSİ

FEYHAN BAYIKORJİNAL BASKI SERGİLERİ


FİDAN DAL

NURTEN YÜKSELPİYANO RESİTALİ


RAINA PETROVA / GEORGIA PETROVA

ANTAKYA’LI ÇOCUKLARIN KARTPOSTAL SERGİLERİ
İSKENDERUNLU SANATÇILARIN RESİM VE FOTOĞRAF SERGİLERİRESİM VE FOTOĞRAF SERGİLERİ
Sanatçılar 12. Haziran. 2007 tarihinde Antakya’ya gelmişler, Antakya’yı ve Türk insanını yakından tanıma fırsatını elde etmişlerdir.Sanatçılar 10 gün Antakya’da kalarak, kendilerine tahsis edilen atölyelerinde çalışmalarına başlamışlardır. İlk 5 resimlerini Antakya’da tamamlayan sanatçılar çalışmalarına devam etmek üzere Bulgaristan’a dönmüşlerdir. Sanatçılar bienalden 3-4 gün önce eserleriyle birlikte bienale katılmak üzere Antakya’ya geleceklerdir. Bienal’de 30-35 resim ve 40 adet Antakya temalı fotoğraf sergilenecektir.
MOZAİK SERGİLERİ
Sanatçılar 12. Haziran. 2007 tarihinde Antakya’ya gelmişler Antakya’yı ve Türk insanını yakından tanıma fırsatını elde etmişlerdir. Sanatçılar 4 gün Antakya’da kalarak, üretecekleri mozaiklerin sergileneceği alanı ve mozaiklerin temasını tespit ettikten sonra Bulgaristan’a dönmüşlerdir. Sanatçılar bienalden 20-25 gün önce tekrar Antakya’ya gelerek mozaik çalışmalarını Antakya’da tamamlayacaklardır. Bienal kapsamında 2 adet Antakya temalı mozaik çalışması sergilenecektir. Mozaikler bienalden sonra sanatçılar tarafından Antakya’ya hediye edilecektir.
PİYANO RESİTALİ
Sanatçılar bienalden 2 gün önce Antakya’ya gelecekler ve bienal kapsamında biri İskenderun’da olmak üzere 2 resital vereceklerdir.
EBRU VE ÇİNİ SERGİLERİ
Sanatçılar belirlenecek bir tarihte Antakya’ya gelecekler, 2-3 gün kalacaklar ve şehri tanıyarak döneceklerdir. Sanatçılar eserlerini İstanbul’daki atölyelerinde hazırladıktan sonra bienal’den 2 gün önce eserleriyle bienal’e katılmak üzere Antakya’ya geleceklerdir.

KANUN RESİTALİ VE KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KONSERİ
Sanatçılar bienalden 1 gün önce Antakya’ya gelecekler ve bienal kapsamında biri İskenderun’da olmak üzere 2 resital vereceklerdir.
ANTAKYA’LI SANATÇILARIN KARMA RESİM VE FOTOĞRAF SERGİLERİ
Antakya’lı yerel sanatçıların Bienal için hazırladıkları Antakya temalı eserler sergilenecektir.
ANTAKYA’LI ÇOCUKLARIN KARTPOSTAL SERGİLERİ
Bienalden 10 gün önce profesyonel sanatçılar tarafından eğitilip,yönlendirilecek 9-13 yaşlarındaki Antakya’lı 50 çocuğun hazırladığı 300 adet kart sergilenecektir.

İSKENDERUN’LU SANATÇILARIN KARMA RESİM VE FOTOĞRAF SERGİLERİ

İskendurun’lu yerel sanatçıların Bienal için hazırladıkları İskenderun temalı eserler sergilenecektir


sosyal ağlarda paylaşmaBenzer:

1. Uluslararası Antakya Bienali iconİstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde festivalin...

1. Uluslararası Antakya Bienali iconİstanbul uluslararasi sanat ve küLTÜr festivali – istancool’UN

1. Uluslararası Antakya Bienali iconAvrasya uluslararası Araştırmalar Dergisi Cilt: 3 •Sayı: 6•Ocak 2015•Türkiye

1. Uluslararası Antakya Bienali iconEvriM İÇİn sanat” Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali


Sanat
© 2000-2018
kişileri
s.ogren-sen.com