Basin bülteni 26. Akbank Caz Festivali ile ilgili görsellere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz 26. Akbank Caz Festivali Görselleri


s.ogren-sen.com > Coğrafya > Bülten


BASIN BÜLTENİ


26. Akbank Caz Festivali ile ilgili görsellere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

26. Akbank Caz Festivali Görselleri

Akbank Caz Festivali 26. Yılını Kutluyor


ŞEHRİN CAZ HALİ BAŞLIYOR
Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, bu yıl 26. yaşını kutluyor. Caz dünyasının saygın isimlerini Türk izleyicisi ile buluşturan Festival, 12-23 Ekim tarihlerinde şehri yine cazın farklı renkleriyle kucaklayacak.
Bugüne kadar milyonlarca izleyicisi ile giderek yükselen bir ilgi grafiğine sahip olan Festival, 26. yılında da birbirinden özel performanslara ev sahipliği yapacak. 26. Akbank Caz Festivali’nin bu seneki yıldız isimleri arasında; caz dünyasının efsane müzisyenlerinden biri olarak gösterilen ve 2500’e yakın albümde yer alarak cazın en üretken müzisyenlerinden olan, iki Grammy Ödülü sahibi Ron Carter, günümüz soul müziğine zenginlik katan Imany ve Afrika müziğini caz ve funk türleriyle harmanlayan “afrobeat’” akımını rock and hip hop ile birleştiren Nijerya asıllı davulcu, besteci ve söz yazarı Tony Allen, dünyanın en iyi tenor saksafoncusu olarak anılan 75 yaşındaki Pharoah Sanders, uluslararası alanda çok sayıda ödülü bulunan usta trompet sanatçısı Paolo Fresu ve Latin cazın günümüzdeki önemli isimlerinden olan üç kez Grammy’e aday gösterilen Kübalı besteci ve piyanist Omar Sosa yer alıyor. Festival’de aralarında Fatih Erkoç, İlham Gencer, Önder Focan, Okay Temiz ve Ferit Odman’ın da bulunduğu pek çok Türk cazcı da müzik tutkunlarıyla buluşacak.
Müzikseverleri 26 yıldır cazın farklı notalarıyla bir araya getirmekten büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Akbank’ın kültür sanat alanında gerçekleştirdiği en önemli projelerden biri olan Akbank Caz Festivali, çeyrek asırdır usta müzisyenlerin yanı sıra genç yıldızların da yer aldığı zengin programı ile müzikseverleri cazın farklı notalarıyla bir araya getiriyor. Festivalimizin bugün dünya caz takviminin önde gelen etkinlikleri arasında olmasından mutluluk duyuyoruz” dedi. Festivalin seçkin sanatçıları ağırlarken bir yandan da cazı geniş kitlelere yayma misyonunu çeyrek asırdır başarı ile gerçekleştirdiğini belirten Binbaşgil, “Her yıl İstanbul’un enerjisine ve dinamizmine katkıda bulunan Festival, bu yıl da İstanbul’la sınırlı kalmayıp Anadolu’da büyümeye devam ediyor. Müzikseverlerin festivalimizi ne kadar gönülden benimsediğini gördükçe mutluluğumuz daha da artıyor” dedi.

Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı ise festival ile ilgili değerlendirmesinde, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da caz tutkunları için usta müzisyenlerin yanı sıra Avrupa caz sahnesinin yükselmekte olan genç yıldızlarının da yer aldığı cazın farklı renklerini yansıtan zengin bir program hazırladık. 26. Akbank Caz Festivali’nin cazseverlere yeni keşifler sunmasını diliyorum” dedi.
Liselerde Caz Atölyeleri bu yıl yine festivalin en önemli etkinliklerinden biri olmaya aday. 2012 yılından bu yana gençlere caz müziğini ve enstrümanlarını daha da yakından tanıma fırsatı sunan etkinlikler, bu yıl sekiz ayrı lisede gerçekleştirilecek.
Akbank, kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında uzun yıllardır kendi çalışanları ile sürdürdüğü gönüllülük projelerini gençlerle buluşturduğu Şehrin İyi Hali projesine devam ediyor. Geçtiğimiz yıl gençlerden yoğun ilgi gören ve başvuruları ilk üç günde dolan proje kapsamında bu yıl toplum yararına projelerde gönüllü olarak çalışan 500 genç, 21 Ekim Cuma günü Volkswagen Arena’da gerçekleştirilecek Imany konserini izleme imkanı bulacak.
Organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif işbirliği ile gerçekleştirilen 26. Akbank Caz Festivali boyunca aralarında Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat, Babylon, Volkswagen Arena, The Seed, Caddebostan Kültür Merkezi, Moda Sahnesi, Summart Sanat Merkezi, Nardis ve  Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nin de bulunduğu 26 ayrı mekanda 42 konser, 6 söyleşi 13 atölye çalışması ve 2 performans gerçekleştirilecek.
26. Akbank Caz Festivali konserlerin biletlerini 6 Eylül Salı günü itibariyle Biletix’den alabilir, festival hakkında detaylı bilgi için www.akbanksanat.com ve www.akbankcaz.com adreslerinin yanısıra Akbank Sanat iPhone uygulaması ve facebook.com/AkbankSanat, twitter.com/AkbankSanat adreslerini takip edebilirsiniz.

www.akbankcaz.com / www.akbanksanat.com
Ayrıntılı Bilgi için: Strateji Tanıtım Hacer Kalay 0212 275 01 45 dahili: 18 hacerk@strateji.com

26. Akbank Caz Festivali’nden Seçmeler
GÜÇLÜ NEFESLER
26 yıldır caz dünyasının usta isimlerini müzik tutkunlarıyla buluşturan Akbank Caz Festivali, bu yıl da takipçileri için zengin bir program sunuyor. 26. Akbank Caz Festivali, “Güçlü Nefesler” bölümünde Erik Truffaz Quartet, Amir ElSaffar ve Theo Croker’ı ağırlayacak.
Cazı elektronika, drum ‘n’ bass ve hip-hopla harmanlayan, sergilediği sıra dışı performansları ile caz dünyasının özgün karakterleri arasında 20 albüm sahibi Fransız trompetçi Erik Truffaz, 13 Ekim Perşembe günü Babylon’da vereceği konseri kaçırmayın.
Ödüllü trompet sanatçısı Doc Cheatham’ın torunu olan ve geleneksel caz ile çağdaş cazı kaynaştırdığı müziği ile takipçilerini hızla arttıran Theo Croker, Amerikan cazının bugününü temsil ediyor. Genç trompetçi 14 Ekim Cuma günü Babylon’da Festival tutkunları için unutulmaz bir konsere imza atacak.
Aslında trompette olmayan ama kendi geliştirdiği bir teknikle çıkardığı ara seslerle caz dünyasında büyük ilgi gören ve All About Jazz dergisi tarafından “20. yüzyıl uluslararası cazının en ilgi çekici örneği’” olarak tanıtılan Amir ElSaffar, Chicago Festivali’nde 5000′den fazla kişinin dinlediği “Two Rivers” projesi ile 19 Ekim Çarşamba günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Festival tutkunlarıyla buluşacak.
KÖKLER

Fransız müzisyenler Marc Collin ve Olivier Libaux’ın eşsiz bir projesi olarak kurulan Nouvelle Vague, 15 Ekim Cumartesi günü Babylon’daki konserlerinde punk rock’ın söz dinlemez asi tavrını ve new wave’in entelektüel derinliğini, bossa nova’nın neşesi ve dansı ile ustalıkla birleştirecek.
1950’lerdeki “big band mambo” geleneğini 21. yüzyıla taşıyan Meksikalı sanatçı Sergio Mendoza, cumbia, merengue ve ranchera gibi farklı latin müziği stillerini birleştirmesiyle müziğini benzerlerinden daha çekici ve gösterişli bir formda sunuyor. Sanatçının renkli ve kalabalık topluluğuna dahil olan Salvador Duran ise sesi, dansı ve marakası ile bu orkestraya zenginlik katıyor. Eleştirmenlerin “punk’ta Sex Pistols neyse, mamboda Mendoza odur” olarak tanımladığı Orkesta Mendoza, yeni albümleri 'Vamos a Guarachar'’ın dünya turnesi kapsamında, ilk canlı performanslarını 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 22 Ekim Cumartesi günü Babylon’da gerçekleştirecek.

CAZIN USTALARI
26. Akbank Caz Festivali, bu yıl “Cazın Ustaları” bölümünde; Tony Allen, Pharoah Sanders, Ron Carter ve Paolo Fresu-Omar Sosa Duo’yu ağırlayacak.
Latin cazın günümüzdeki önemli isimlerinden olan üç kez Grammy’e aday gösterilen Kübalı besteci ve piyanist Omar Sosa ve son 30 yılda Afro-Amerikan müziğin en önemli isimleri ile sahne alan uluslararası alanda çok sayıda ödülü bulunan usta trompet sanatçısı Paolo Fresu, Nisan 2016 yılında birlikte yayınladıkları ikinci albümleri olan “Eros”un dünya turnesi kapsamında festivale konuk oluyor. İkili 16 Ekim Pazar günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirecekleri konserde İtalya ve Küba’nın geleneksel ve yenilikçi müzikleri ile unutulmaz bir gece yaşatacak. Aynı gün ayrıca bugün 75 yaşında olan Grammy ödüllü Amerika’nın saygıdeğer caz saksafoncularından Pharoah Sanders’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 26. Akbank Caz Festivali’nin unutulmaz performanslarından birine imza atacak.
26. Akbank Caz Festivali, 19 Ekim Çarşamba günü Babylon’da Afrika müziğini caz ve funk türleriyle harmanlayan “Afrobeat’” tarzını rock and hip-hop ile birleştiren Nijerya asıllı davulcu, besteci ve söz yazarı Tony Allen’ı ağırlayacak. Yaşayan en iyi davulcu olarak anılan ve 75 yaşında aktif müzisyenliğe devam eden Tony Allen, kendisine ilham olan efsane “Art Blakey”i festival kapsamında bir kez daha anacak.
Caz dünyasının efsane müzisyenleri arasında gösterilen ve 2500’e yakın albümde yer alarak cazın en üretken müzisyenlerinden olan iki Grammy Ödülü sahibi Ron Carter, uzun süredir beraber çalıştığı grubu Ron Carter “Golden Striker Trio”’ ile 20 Ekim Perşembe günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’nde 26. Akbank Caz Festivali’ni onurlandıracak.


KROMOZOM X

Amerika’nın yıldız vokalistleri arasında gösterilen, ses rengi ile Betty Carter ve Sarah Vaughan’a benzetilen Charenee Wade, soul ve caz türlerinin şair-müzisyeni Gil Scott-Heron’ın devrimci mirasını yorumladığı son albümü “Offering” ile 26. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Charenee Wade, Amerikalı siyah toplumun sesi olan Heron’un bestelerini 12 Ekim Çarşamba günü The Seed’de gerçekleştireceği açılış konserinde 26. Akbank Caz Festivali takipçileri için seslendirecek.
26. Akbank Caz Festivali’nin bir diğer konuğu ise, günümüz soul müziğine zenginlik katan Imany. İdolleri Billie Holiday, Nina Simone ve Tracy Chapman gibi caz, soul ve folk müzikten beslenen Imany, 21 Ekim Cuma akşamı Volkswagen Arena’da gerçekleşecek konser ile caz tutkunlarıyla buluşacak.
SINIRLARIN ÖTESİNDE

2000 yılında Eskişehir’de kurulan, Psychedelic-folk’la caz-rock karışımı olarak tanımlanan müzikleri ve “anlamı olmayan” bir dilde yazdıkları şarkıları ile büyük dinleyici kitlesine sahip olan Gevende, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 13 Ekim Perşembe günü “Bilinmeyen ve Daha Önce Çalınmamış Parçalar” ile Moda Sahnesi’nde olacak.
Kemençeyi uluslararası düzeyde çalan az sayıdaki müzisyenden biri olan Sokratis Sinopoulos, 13 Ekim Perşembe günü Akbank Sanat’ta vereceği ve 2015 yılında yayınladığı “Eight Winds” albümünden besteler seslendireceği konseri ile 26. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor.
Geniş barok ve modern müzik repertuarıyla klasik müzik çevrelerince saygın bir üne sahip olan İtalyan Stefano Battaglia, solo piyanist ve grup lideri olarak yayınladığı pek çoğu ödüllü 100’den fazla albümündeki en özel bestelerini 14 Ekim Cuma günü Akbank Sanat’ta cazseverlerle paylaşacak.
“El fog” takma adını kullanan Japon enstrümantalist ve besteci Masayoshi Fujita, bestelerinde vibrafonu alışılmışın dışında kullanmasıyla tanınıyor. Amacının dinleyenlerinin zihninde görüntüler, dekorlar ve hikayeler canlandırmak olduğunu söyleyen Fujita’nın, merakla beklenen 17 Ekim Pazartesi günü Akbank Sanat’taki konserinde vibrafonun zenginliklerini belki de ilk kez keşfedeceksiniz.
Klarnetle başlayan eğitimine saksafonla devam eden New York kökenli saksafoncu Ray Blue, cazın kökenlerine bağlı kalarak blues ve Afrika tınılarını da kullandığı doğaçlamalarındaki pürüzsüz ve akıcı tekniğiyle caz gruplarının aranan bir elemanı oldu. Caz eğitim ve performans paylaşımlarını teşvik eden “Kültürlerarası Bağlantı” (Cross-Cultural Connections, Inc.) adlı sivil toplum organizasyonunun kurucusu olan Ray Blue, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 18-19 Ekim’de Nardis’te iki gece üst üste sahne alacak.
New Orleans’ın en ünlü caz ailesi Marsalis’lerin müzisyen çocuklarının en küçüğü olan davul ve vibrafon sanatçısı Jason Marsalis, virtüözlüğü kadar besteciliği ile de büyük hayran kitlesine sahip. 2013 yılında çıkardığı son albümü “In a World of Mallets” ile caz radyolarında bir numaraya kadar yükselen ve “En İyi Çağdaş Caz Albümü” kategorisinde ödül kazanan Jason Marsalis, 20 Ekim Perşembe günü Amerikalı genç müzisyenlerden kurulu Jason Marsalis Vibes Quartet ile Babylon sahnesinde.
Müzikseverler tarafından rap şarkıcısı olarak tanınan Saul Williams, şiirden sinemaya uzanan farklı sanat dallarındaki çalışmalarıyla tanınıyor. Saul Williams şiiri ve alternatif hip-hop’u birleştiren özgün müzik tarzından örnekler ile 21 Ekim Cuma günü Babylon sahnesinde hayranlarıyla biraraya gelecek.
BİZDEN SESLER

Türk cazının yaşayan çınarı İlham Gencer, 90. yaş gününü 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 14 Ekim Cuma günü Pera Palace Hotel Jumeirah’da kutlayacak.
Türk cazının usta ismi Fatih Erkoç, 14 Ekim Cuma günü Fatih Erkoç True Love ile 26. Akbank Caz Festivali takipçileriyle buluşuyor. Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek konserde usta sanatçı, davul’da Ferit Odman, kontrbasta Kağan Yıldız ve piyanoda Ercüment Orkut ile aynı sahneyi paylaşacak.
Genç kuşak müzisyenlerimizden Ferit Odman’a 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 15 Ekim Cumartesi günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceği konserde McCoy Tyner, Christian McBride, John Clayton gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan Amerikalı trompetçi Terell Stafford eşlik edecek.
Gitarist ve besteci Bilal Karaman, son zamanlarda tüm dünyada ilgi gören gypsy caz tınılarını yerli melodilerle buluşturan son projesi ile 16 Ekim Pazar günü Babylon sahnesinde 26. Akbank Caz Festivali takipçileriyle olacak. Kemani Kevser Hanım’ın meşhur “Nihavend

Longası”ndan, Mehmet Ilgın’ın ünlü bestesi “Ağlama Değmez Hayata” gibi çok sevilen alaturka eserlerini swing’in eğlenceli ritimleriyle buluşturacak konserde, Bilal Karaman’a Manouche Ala Turca’nın özgün kadrosunun yanı Dilek Türkan, klarnet virtüözü Göksun Çavdar ve kemanla bu sene adını Guinnes’e yazdıran Muhammed Yıldırır eşlik edecek.
Dünyaca ünlü düdük ustası Suren Asaduryan ve İstanbul'lu caz piyanisti Ali Perret tarafından hayata geçirilen Ali Perret’s DU.DU, binlerce yıllık Anadolu türkülerini batının çağdaş armonisiyle birleştirerek evrensel bir dil oluşturdukları müzikal anlatımlarını Mehmet Uluğ anısına 18 Ekim Salı günü Babylon sahnesinde festival takipçileriyle paylaşacak.
2013’de katıldığı JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması’nda “En İyi Yorum" ödülü kazandıktan sonra profesyonel müzik hayatında emin adımlarla ilerleyen Deniz Taşar, 18 Ekim Salı günü Akbank Sanat sahnesinde olacak.
Joy FM'de hazırlayıp sunduğu radyo programı ilgiyle takip edilen genç vokalist Selen Beytekin, 18 Ekim Salı günü Summart Sanat Merkezi’nde caz, R&B, funk, soul ve blues türlerinden oluşan zengin repertuvarından örnekler sunacağı konser ile festivalin gözdeleri arasında yer alacak.
Stüdyo ve konser müzisyeni olarak, sadece caz değil, pop, rock ve etnik müzik gruplarıyla da birlikte çalışan davulcu Ediz Hafızoğlu, beraber çalıştığı farklı türden müzisyenler için yazdığı parçalardan oluşan 2014 yılında yayınlandığı ilk albümü “Nazdrave” ile 26. Akbank Caz Festivali’nde. 26. Akbank Caz Festivali için özel olarak hazırlanan ve 19 Ekim Çarşamba günü Moda Sahnesi’nde gerçekleştirilecek projede Ediz Hafızoğlu’na, “Nazdrave” şarkılarında Elif Çağlar, Jülide Özçelik ve Ülkü Aybala Sunat gibi usta sesler eşlik edecek.
2009 yılında Arif Mardin özel ödülünü kazanan, trombonu solo enstrüman olarak kullanan ender sanatçılardan olan Bulut Gülen, 20 Ekim Perşembe günü vereceği Akbank Sanat’taki konserinde geçtiğimiz yıl yayınlanan ilk albümü Su’da yer alan bestelerini seslendirecek.
Bas gitarist, besteci ve aranjör Alper Yılmaz, yerli yabancı birçok eleştirmenlerden son derece olumlu yorumlar alan ilk iki albümü Clashes ve Over the Clouds’tan sonra, yeni çalışması Different City, Different Mood ile 26. Akbank Caz Festivali’ne konuk oluyor. Akbank Sanat’ta 21 Ekim Cuma günü gerçekleştirilecek olan Alper Yılmaz’a önde gelen caz müzisyenlerinden Ercüment Orkut ve Volkan Öktem’in eşlik edeceği doğaçlama temelli konser, özelikle çağdaş caz sevenler için birebir.  
Gitar stili ve bestelerinin özgünlüğüyle dinleyicinin müzikal algısına farklı bir boyut getiren, Hollanda’da başlayan müzikal serüvenine New York’ta devam eden Timuçin Şahin, 22 Ekim Cumartesi günü festivale konuk oluyor. Timuçin Şahin, Akbank Sanat’taki konserinde Amerika  ve Avrupa müzik otoritelerinin  beğenisini kazanan, 7 telli perdesiz ve 6 telli perdeli çift saplı gitarını sanki tek enstrüman gibi kullandığı son albümü Inherence’den besteler seslendirecek.

Farklı tarzları sahnede buluşturmayı seven vurmalı çalgılar üstadı Okay Temiz, piyanist ve besteci Tuluğ Tırpan ve En İyi Latin Caz Albümü Grammy adayı Kolombiyalı bas gitarist Juan Garcia-Herreros, 26. Akbank Caz Festivali için bir araya geliyor. Caddebostan Kültür Merkezi’nde 22 Ekim Cumartesi gerçekleşecek tarzlar arasında gezinen, doğaçlama dozu yüksek bu özel konserde sürprizlere açık bir performansa hazır olun.
Türkiye’nin en fazla caz albümü olan müzisyenlerinden usta gitarist Önder Focan, Anıl ve Batuhan Şallıel kardeşlerle sahne aldıkları bir konserden doğan ve 2016 yılında albümleşen ‘Funkbook’ projesi ile 26. Akbank Caz Festivali’nde. Önder Focan’ın bestelerinin funky ve enerjik şekilde yorumlanacağı konser 23 Ekim Pazar günü Babylon’da gerçekleştirilecek.
DANS PİSTİ

Hip-hop ve soul trip-hop’u çoğunlukla düşük tempoda kullanan Belçikalı DJ ve yapımcı Poldoore’un “mütevazi ve dürüst” olarak tanımlanan müziği ile 26. Akbank Caz Festivali’ne renk katıyor. Elektronik müziğin geçmişteki sayısız örneklerinden ipuçları alarak farklı melodiler ve ince dokulu sesler üreten sanatçı, 14 Ekim Cuma günü Babylon’da festivalcilere unutulmaz bir gece yaşatacak.
Kaset kültürü bağımlısı Brian Shimkovitz’in blog projesi olan “Awesome Tapes From Africa”, Afrika’nın her köşesinden, kendi bölgesi dışına belki de hiç çıkmamış kayıtların toplandığı bir internet projesi. 70’lerden günümüze, yerel müziklerden Afrika diskosuna, avangard performanslardan caza kadar birbirinden ilginç ve etkileyici kayıtların yer aldığı ve ücretsiz paylaşıldığı platformun dünyanın çeşitli festivallerinde müzikseverlerle paylaştığı arşivi ile 26. Akbank Caz Festivali’nde. Babylon’da 21 Ekim Cuma günü gerçekleştirilecek konserde hiçbir yerde duyamayacağınız ses ve türlerle dolu bir safariye hazır olun.
Luke Solomon, Justin Harris, Derrick Carter gibi DJ dünyasının ünlü isimleriyle çalışmalar yapan ve turnelere çıkan Jonny Rock, hayranları tarafından merakla beklenen setlerinde çoğunlukla “underground disco, old school Chicago house ve boogie vibes” gibi türleri harmanlıyor. Doğduğu topraklarla bağını hiç koparmayan sanatçı, doğunun mistik melodileri ve “psychedelic funk” ruhu taşıyan eski Türkçe parçaları sıkça kullandığı performası ile 22 Ekim Cumartesi günü Babylon’da sahne alacak.
Swing’i yeniden yorumlayarak “electro swing” tarzını lugatımıza kazandıran DJ Chris Tofu, 15 Ekim Cumartesi günü Babylon’un eşsiz ortamında swing eşliğinde dansa davet ediyor.


PANEL ve ATÖLYE ÇALIŞMALARI
26. Akbank Caz Festivali her yıl olduğu gibi bu yılda pek çok söyleşi, panel ve atölye çalışmasına ev sahipliği yapacak.
PANEL: Caz Severlerin Bugünü, Cazın Geleceği

Doğduğu günden itibaren yaşamın içinde, sokakların, kültürlerin, teknolojinin hatta politikanın aynası olan caz müziği, yüzyılımızın kaotik ortamından fazlasıyla etkilenmektedir. Yeni teknolojilerin artması ve dijital medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte cazseverler cazı daha çok internet ve cep telefonundan takip etmektedir. Caz müziğinin değişimlere nasıl adapte olacağı, müzik sektöründeki geleceği ve özgürlük alanlarına dair sorulara caz programcısı Hakan Rauf Tüfekçi ve Lale Plak’ın sahibi Hakan Atala ile yanıt aranıyor.

22 Ekim Cumartesi Saat: 13.00 Yer: Akbank Sanat / Etkinlik ücretsizdir.
PANEL: Moda & Caz

Moda yazarı Barış Çakmakçı moderatörlüğünde radyo programcısı ve caz müzik yazarı Hülya Tunçağ ve Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Mehtap Elaidi’nin katılımı ile gerçekleşecek panelde konuklar sadece müzikten değil; sinemadan, edebiyattan ve moda dergilerinden örneklerle caz tarihinde kısa ama keyifli bir tura çıkacaklar.

22 Ekim Cumartesi Saat: 16.00 Yer: Soho House / Etkinlik ücretsizdir.
ÇOCUK ATÖLYESİ: İçimdeki Ritim

Sahne İstanbul yönetimindeki “İçimdeki Ritim” atölyesi, çocukların, cazın en güçlü öğelerinden biri olan ‘doğaçlama’ kavramını anlamaları için; tencere kapakları, plastik bardak, teneke kutu, ayak sesi, alkış sesi veya bedenlerini kullanarak doğaçlama çıkarabilecekleri seslerle ritimlere eşlik ederek, kendilerini ve duygularını ifade edip keşfedecekleri bir çalışma bütünüdür. 7-12 yaş grubu çocuklar bu atölyede ünlü caz parçalarına en uygun ritimleri iç sesleri yardımıyla kendileri bulma şansı yakalayacak.

15 Ekim Cumartesi saat: 15.00 Akbank Sanat
ATÖLYE: Lindy Hoppers Swing Jazz

Cazın altın çağı diye bilinen 1920'li yılların ortasında başlayıp 1940'lı yılların sonlarına kadar devam eden, Hollywood filmlerinden aşina olduğumuz swing dansının inceliklerini, ritmini ve ilk adımlarını İstanbul Lindy Hoppers’ın eğlenceli atölye çalışması ile öğrenebilirsiniz.

15 Ekim Cumartesi saat: 15.00 Stüdyo Harlem, Taksim

22 Ekim Cumartesi saat:15.00 Stüdyo Savoy, Kadıköy
ATÖLYE: Lindy Hoppers Jazz Tap

Müzikalite ve ritim duygusunu birleştiren Tap dansının 1920'lerin caz adımlarını içeren, eğlence ve doğaçlamalarını ön planda olduğu bu atölye çalışması ile öğrenebilirsiniz.

22 Ekim Cumartesi saat:16.00 Stüdyo Savoy, Kadıköy

ATÖLYE: Dans & Caz

New York - İstanbul arasında çalışmalarını sürdüren koreograf Korhan Başaran ve yine New York’ta yaşayan dünyaca ünlü Suriyeli klarnet sanatçısı Kinan Azmeh ve grubunun gerçekleştireceği “Project Re-RAu” dans gösterisi, 20-21 Ekim’de Akbank Sanat’ta düzenlenecek. Etkinlik kapsamında ayrıca dans tutkunları için ücretsiz söyleşi ve masterclass çalışması da gerçekleştirilecek.
SÖYLEŞİLER
Türkiye’nin müzik tarihi hakkında yazmış olduğu “Pop Dedik” ve “100 Şarkıda Memleket Tarihi” gibi kitaplarıyla tanınan Murat Meriç, kitaplarında bahsettiği müzik tarihini bu kez 26.Akbank Caz Festivali kapsamında müzikseverlerle Pera Palace Hotel Jumeirah’ta Orient Bar’da paylaşacak.
Radyo programcısı ve müzik yazarı Seda Binbaşgil, 15 Ekim Cumartesi günü Akbank Sanat’taki Sinema & Caz başlıklı söyleşisinde Amerikan bağımsız sinemasının öncü yönetmenlerinden John Cassavetes’in 1959 yılında çektiği “Gölgeler” (Shadows) filmini ele alacak. Müzikleri, ünlü caz müzisyenleri Charles Mingus ve Shafi Hadi tarafından yapılmış olan film, doğaçlamaya dayalı oyunculuk ve mizansen anlayışının da sinemadaki önemli yansımalarından biri olarak kabul edilmektedir.
Sevinç Tevs'ten Erol Pekcan'a uzanan caz plakları, İsmet Sıral'dan Okay Temiz'e, pop ve rock şarkıcılarına eşlik eden cazcılar, caz standartlarına yazılan Türkçe sözlerle oluşturulmuş plaklar, değişik dönemlerde farklı isimlerce yapılmış caz denemeleri ve başka yerde dinleyemeyeceğiniz enteresan kayıtlar. Kontra Plak’ta 15 Ekim Cumartesi günü düzenlenecek Türkiye'de Yapılmış Caz Plaklarına Genel Bir Bakış başlıklı söyleşide Murat Meriç ve Okan Aydın ile Türkiye’nin caz tarihine, plaklar üzerinden toplu bir bakış yapabilirsiniz.


CAZLI BRUNCH

Akbank Caz Festivali’nin kulağa olduğu kadar damak zevkine de hitap eden ve her sene büyük ilgi gören Cazlı Brunch’ları 26. yılda da devam ediyor. Haftaya caz müziği eşliğinde keyifli başlangıç yapmak isteyenler için Papyon Quartet 16 Ekim Pazar günü Bizim Tepe Tepe Majeur’un yeşil ve huzurlu atmosferinde, 23 Ekim Pazar günü Moda’daki Saint Joseph’liler Derneği Sosyal Tesisleri’nde yer alan Club Quartier’in yeşillikler arasındaki tarihi bahçesinde hafta sonu keyfinize renk katacak.
Festivalin bir diğer etkinliği Çay Saatinde Caz’a ise bu yıl iki ayrı mekan ev sahipliği yapıyor. Türk cazının önemli değerlerinden İlham Gencer’in piyanosuyla eşlik edeceği çay saati etkinliği 13 Ekim Perşembe günü Pera Palace Hotel Jumeirah’ta gerçekleşecek. Pera Palace’ın büyülü ortamında çay ve çok özel lezzetlerin eşlik edeceği bu buluşma için rezervasyon yaptırmayı unutmayın. İstanbul’un en önemli simgelerinden The Grand Tarabya, 26. Akbank Caz Festivali kapsamında 20 Ekim Perşembe günü misafirlerini Boğaz’ın gözalıcı mekanında caz müziği eşliğinde geleneksel çay keyfine davet ediyor. Cazın en ateşli zamanlarından gelen melodiler eşliğinde unutulmaz bir caz ziyafeti yaşamaya hazır olun. Ayrıca vokalde Sanat Deliorman ve piyanoda Kaan Bıyıkoğlu’ndan oluşan Oldies But Goldies Duo 15 Ekim ve 22 Ekim Cumartesi günleri Akbank Sanat Kafe’de Akşamüstü Caz etkinliklerinde müzikseverlerle buluşacak.
LİSELERDE CAZ ATÖLYELERİ
Lise çağındaki gençlere ulaşmayı, onlara caz müziğini tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlayan ve bu yıl beşincisi gerçekleşen “Liselerde Caz Atölyeleri”, Festival’in 26. yılında da yine en önemli etkinliklerinden biri olmaya aday. Öğrencilere müzisyenlerin yaratım sürecini izleme fırsatı sunan “Liselerde Caz Atölyeleri” kapsamında gerçekleşecek sohbetlerde gençler, Ercüment Orkut, Bulut Gülen ve Volkan Topakoğlu ile bir araya gelerek caz müziğini ve enstrümanlarını daha yakından tanıma fırsatı bulacak.
Liselerde Caz Atölyeleri”, 13 Ekim Perşembe günü Üsküdar Amerikan Koleji ve Kadıköy Anadolu Lisesi, 14 Ekim Cuma Özel Şişli Terakki Lisesi ve Enka Lisesi, 17 Ekim Pazartesi günü Özel Alman Lisesi ve İstanbul Amerikan Robert Lisesi, 18 Ekim Salı günü ise Avusturya Lisesi ve Galatasaray Lisesi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

sosyal ağlarda paylaşmaBenzer:

Basin bülteni 26. Akbank Caz Festivali ile ilgili görsellere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz 26. Akbank Caz Festivali Görselleri iconBasin bülteni 25. Akbank Caz Festivali’nin Programı Açıklandı

Basin bülteni 26. Akbank Caz Festivali ile ilgili görsellere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz 26. Akbank Caz Festivali Görselleri iconİstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde festivalin...

Basin bülteni 26. Akbank Caz Festivali ile ilgili görsellere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz 26. Akbank Caz Festivali Görselleri iconİstanbul uluslararasi sanat ve küLTÜr festivali – istancool’UN

Basin bülteni 26. Akbank Caz Festivali ile ilgili görsellere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz 26. Akbank Caz Festivali Görselleri iconEvriM İÇİn sanat” Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali

Basin bülteni 26. Akbank Caz Festivali ile ilgili görsellere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz 26. Akbank Caz Festivali Görselleri iconBasin bülteni

Basin bülteni 26. Akbank Caz Festivali ile ilgili görsellere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz 26. Akbank Caz Festivali Görselleri iconBasın Bülteni 14 Ekim 2016

Basin bülteni 26. Akbank Caz Festivali ile ilgili görsellere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz 26. Akbank Caz Festivali Görselleri iconBasın Bülteni 1 Nisan. 2016

Basin bülteni 26. Akbank Caz Festivali ile ilgili görsellere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz 26. Akbank Caz Festivali Görselleri iconForum meandros basin bülteni

Basin bülteni 26. Akbank Caz Festivali ile ilgili görsellere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz 26. Akbank Caz Festivali Görselleri iconBasın Bülteni 8 Aralık 014

Basin bülteni 26. Akbank Caz Festivali ile ilgili görsellere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz 26. Akbank Caz Festivali Görselleri iconAnadolu'da kurulan devletler ile başkentleri aşağıdaki seçeneklerin hangisinde y


Sanat
© 2000-2018
kişileri
s.ogren-sen.com